Ivan J. Bošković, Čudesna krhotina
Ivan Lovrenović, Liber memorabilium, Zagreb, 1994.
Jedne učinivši prognanima, druge raseljenima, treće nestalima, a sve zajedno gubitnicima, „rat je (uistinu) otac sviju stvari“. Biblioteci naslova koji navedeno potvrđuju pridružiti je ovu Lovrenovićevu čudesnu krhotinu, sliku osobne povijesti, što se obistinjuje u slici nacionalnog udesa i kobi, jedno od najuvjerljivijih i umjetnički najdosljednije ostvarenih književnih iskustava ovog vremena.
Sadržajem, razotkrivajući i iznova oživljavajući vlastitu bremenitu arheologiju (osobnu obiteljsku i nacionalnu), u povijesti svojeg nastanka krije usud njezina autora. Krhotine i iskopine od kojih je različite i nadasve vrijedne knjige, relikvije, obiteljska građa iz raznih vremena, spisi, dokumenti, nacrti, kritički tekstovi, esejističke partiture, nestali su u plamenu „mržnje na pamćenje“, zajedno s mjestima i osobama koje su svjedočile, a autora pretvorilo u „vlasnika uspomena“ koji knjigu ispisuje i upisuje se njome u povijest kolektivnoga nacionalnog udesa. Svojom postmodernističkom otvorenom strukturom sažima u sebe mnoge izvore, različite vrijednosti i iz različitih vremena i po sjećanju „vlasnik uspomena“ oživljava bremenit sklop osobne i obiteljske povijesti, razotkriva teret „nestala“ oca u godini „marševa smrti i križnih putova“ kad je ginuo „ikavski narod“. Kako povijest dostiže suvremenost tragično se kolo kobi i udesa zatvorilo devedeset druge. Rodno mjesto, ljudi, uspomene, sve što je građeno stoljećima, najdublja i najintimnija duhovna geografija, razgrađeno je odjedanput, mržnjom „pomračena uma“. Jajce, mjesto ishodišne povijesti – lozinka u razmjerima europske povijesti i europske literarnosti – postat će „zvijezdama drug“, glasovi i lica akteri šopovske „metafizičke mjesečine“, a i on sam ubrzo će ostati tek „samo mrzli osjećaj lišenosti svega i potpune neprozirnosti sutrašnjega dana“.
Sudbine mnogih predaka, nasljednika (zabranjene) „ikavske povijesti“ (Dragišić, Divković, Zvizdović…) progovorit će kroz njegovu osobnu; osobno i kolektivno sjedinit će se i obistiniti u točki zajedničkog usuda kojemu su „bjegovi od povijesti i bjegovi za poviješću“ (Fabrio) najveća povijesna istina. Strah, bjegovi, zlo, spaljena ognjišta. (…) prestaju biti slike dramaturgije zla već „zakonomjerno povijesno znamenovanje“, kojemu je i autorova žrtva argument.
Građena od različitih diskursa, nastalih u različitim vremena i okolnostima, ali majstorski uklopljenih u višesmjeran i višeznačan postmodernistički okvir, ova knjiga sjećanja i po sjećanju, istovremeno osobna i kolektivna, jer jedno drugo obogaćuje i podaruje smislenost i uvjerljivost, uistinu je rijetka knjiga. Sažimajući snažnom autorskom gestom mnogobrojne izvore, koji pritom zadržavaju svoja svojstva. Lovrenović je slagao knjigu dokument (jedne) „zabranjene“ povijesti ne sluteći da piše epitaf. U njoj je i dnevničkih zapisa, a nije dnevnik; dokumentarne građe, a nije dokument; fikcionalne povijesti, a nije fikcija; esejističkih cjelina rijetke izražajnosti i dubine, a nije esej; nacrta za studiju a nije studija. Zapravo, ona je sve to pojedinačno, ali i zajedno, i mnogo više od toga. To je knjiga knjigâ, svojevrstan vodič kroz nju, ispisana upisivanjem, snagom iznimnog stvaratelja, koji će sve njezine višeznačne i višesmjerne glasove objediniti strasnom gestom iznimne literarne kvalitete i ljepote u skladan i cjelovit okvir. Naprosto, posrijedi je čudesno bogata knjiga, uistinu rijetka na ovim našim stranama, koja se čitanjem otvara i rastvara u punini svojih imanentnih znakova.