Vojislav Mataga, Kultura smrti
Ivan Lovrenović, Ex tenebris, sarajevski dnevnik, Zagreb 1994.
Večernji list, 28. 8. 1994.
Već u napomeni prije čitanja autor nas izvještava kako članci, eseji i istupi što ih donosi knjiga (uglavnom) tematiziraju stradanja Sarajeva, Bosne i njezinih ljudi. Ono uglavnom umetnuto u zagrade intervencija je pisca ovog teksta, budući da mu se čini kako se upravo iz onoga što se ne odnosi neposredno i isključivo na stradanje Bosne to stradanje može jasnije osvijetliti.
Pišući tako o austrijskoj vlasti u Bosni i o njenim posljedicama Lovrenović će, usuprot dotadašnjoj ideologiziranoj historiografiji, upozoriti na činjenicu duhovne i materijalne kulture kao i na civilizacijske procese koji su Bosnu ponovno, nakon četiri stoljeća, priključili zapadnom civilizacijskom krugu.
S druge pak strane komentirajući pad Jajca u srpske ruke (u tekućem ratu) on će progovoriti o tragičnom nerazumijevanju (hrvatskih i muslimanskih političkih prvaka) značaja i značenja Jajca za bosansku državu. Nigdje se, naime, nije tako skladno uklopila orijentalno-turska s kršćanskom civilizacijom i nigdje se u Bosni nije tako jasno ogledalo naslijeđe europske kršćanske civilizacije bosanskoga srednjeg vijeka.
Upravo se na primjeru Jajca pokazuje kako može biti kobno nepoznavanje vlastitoga civilizacijskog i kulturnog identiteta. Da od takvoga nepoznavanja ne pate samo Hrvati i Muslimani u Bosni i Hercegovini nego i Hrvati u Hrvatskoj, pokazuje Lovrenović u eseju Mjesto Ive Andrića u hrvatskoj književnosti. Tako se, primjerice, od samoga početka osvještavanja vlastitoga kulturnog i nacionalnog identiteta pa do najnovijih kulturnopovijesnih i književnopovijesnih sinteza neprestano njeguje i zagovara kulturni model koji podrazumijeva središte i periferiju. To znači da se do dana današnjega nije prepoznala polimorfnost i policentričnost hrvatske kulture (pritom se ponajprije misli na književnost). Dapače, kapitalna je činjenica hrvatske povijesti i kulture da su se tijekom stoljeća iskristalizirala tri kulturna tipa: mediteransko-romanski, panonsko-srednjoeuropski i balkansko-orijentalni.
U dijelu tekstova koji se odnose na neposredno ratno stradanje Bosne i njenih ljudi Lovrenović dosta prostora posvećuje srpskim majstorima rata i njihovu poimanju povijesti, kulture i morala.
Tako se i on pita: kakav je to tip kulture mogao proizvesti ljude s akademskim titulama koji su ujedno inspiratori i egzekutori najgorih oblika barbarstva, vandalizma i herostratizma što ih poznaje civilizirani svijet. Riječ je, dakako, o jednom tipu kulture smrti koju karakteriziraju: pljačka, osvajanje, pustoš i praznina. Takav tip kulture nužno njeguje i prakticira nakaznu ideju da se s ljudima drukčije duhovne tradicije ne može živjeti.
Komentirajući ponašanje (Zapadne) Europe prema ratu u bivšoj Jugoslaviji Lovrenović će ga, posve dobrohotno, okvalificirati kao komoditet. Skloniji smo takvu vrstu ponašanja okvalificirati, parafrazirajući Kierkegaarda, nekom vrstom bolesti na smrt, čiji su atributi: bešćutnost, posvemašnja moralna otupjelost i zaborav središnjih figura zapadnoeuropske duhovnosti.
Od političkog i dnevnopolitičkog komentara preko književnog i kulturnopovijesnog eseja do fascinantnih evokacijskih lirskih zapisa Lovrenović je ispisao knjigu koja ne pokazuje samo sjajna pisca nego i izvrsna poznavatelja Bosne u svim aspektima njezina povijesnog, kulturnog i općenito duhovnog identiteta. Stoga i njegovo zagovaranje Bosne i Hercegovine kao cjelovite (nikako unitarne) države sa svim njenim etničkim, kulturnim i konfesionalnim razlikama počiva na argumentima koje je teško osporiti.